2003 Tournament Results

 

Club Championship Results

August 24, 2003

 

Men’s Championship

 

Joe Macutkiewicz def. Abe Macutkiewicz  5and 4

 

Men’s First

 

Steve Estelle def. John Sawyer 5 and 4

 

Men’s Second

 

Arnold Greenhut def. Art Gallagher

 

Men’s Senior Championship

 

Bill Lyon def. John Verett 19 holes

 

Men’s Senior First

 

Babe Smith def. Harley Mason

 

Women’s Championship

 

Alison Lucey def. Ann Pickrell 1up

 

Junior Championship

 

Jason Lemrise def. Bryan Harvey 1up

 

Note: Players qualified for their divisions and play quarter and semi matches over the past 2 weeks Final were played today Sunday, August 24th

 

 

Club Championship Qualifier Results

August 9, 2003

 

ALL ROUNDS TO BE COMPLETED BY SPECIFIED DEADLINE

NO EXCEPTIONS

 

Men’s Championship

 

1 Doug Reed vs. 8 John Ryan

4 Abe Macutkiewicz vs. 5 Paul Sena

2 T.P. Tunstall vs. 7 Dan Truschelli

3 Doug Link vs. 6 Joe Macutkiewicz

 

Men’s First

 

1 J.T. Sawyer vs. 8 Bye

4 Bruce Marcantonio vs. 5 Jim Orenstien

2 Steve Estelle vs. 7 Bye

3 John Fishman vs. Dave Laplant

 

Men’s Second

 

1 Jeff Forhan vs.  8 Bye

4 Jeff Racz vs. 5Art Gallagher

2 Jeff Poirier vs. 7Bye

3 Arnold Greenhut vs. 8 Bye

 

Senior’s Championship

 

1 Peter Fisk vs. 8 Bye

4 Bill Lyon vs. 5 Tommy Thompson

2 John Verret vs. 7 Bye

3 Ken Warren vs. 6 George Zebrowski

 

Senior’s First

 

1 Harley Mason vs. 8 Bye

4 Jorge Fernandez-Sierra vs. Tim Kushi

2 Steve Smith vs. 7 Bye

3 Babe Smith vs. 6 Bye

 

Women’s Championship

 

1 Dee Racz vs. 8 Bye

4 Ann Pickrell vs. 5 Marsha Zebrowski

2 Alison Lucey vs. 7 Bye

3 Connie Cross vs. 6 Georgie Dana

 

 

 

Open Singles

August 1st, 2nd & 3rd

 

Men’s Division

Gross

 

Net

 

1st - 70

Marc Jemilo

1st - 64

Doug Link

2nd - 71

Allen Parker

2nd – 67 m/c

Al Stalker

3rd - 73

Steve Magargal

3rd - 67

Steve Estelle

4th - 74

Will Brown

4th - 68

Chuck Lewitt

5th 75 m/c

Alistar Catto

5th – 69 m/c

Mike Macutkiewicz

6th - 75

Ron Humphrey

6th - 69

Jim Bigelow

7th – 76 m/c

John Ryan

7th - 69

Jan Elovirta

8th - 76

Don MacLeod

8th -  70 m/c

Dennis Duquette

9th – 77 m/c

Chris Kostek

9th - 70

Jay Drury

10th - 77

John Dahrouge

10th - 70

John Gamberoni

11th - 78

Doug Reed

11th – 71 m/c

Tim Breen

12th - 79

Dick Premerlani

12th - 71

Greg Meaney

 

Womens Division

Gross

 

Net

 

1st - 87

Bonnie Catto

1st - 74

Ann Pickrell

 

 

 

Men’s Member-Guest

July 27

(27-hole scores)

 

Gross

 

Net

 

1st - 104

Gary Baker & Rich Rowe

1st - 79

Ron Fisk & Steve Fisk

2nd - 108

Eric Hanson & Tim Sena

2nd - 84

Evan Mizrachy & Wes Goldberg

3rd – 109

Doug Link & Bob Siska

3rd - 84

Michael Newman & David Young

4th - 109

Bill Lyon & Skip Swartley

4th - 85

John Chapman & Joe Dolan

Closest to the Pin

#6 Scotch format

11’8”

Wes Goldberg

#8 Scramble format

8’4”

Tommy Thompson

 

 

 

President’s & First Ladies Cup

July 19th & 20th

 

First Ladies

Net Scores

1st Place  - 63

Georgie Dana

2nd Place - 67

Jane Wensley

3rd Place - 70

Sue Fisk

 

President’s Cup

Net Scores

1st – 64 m/c

Doug Link

2nd - 64

Bill Lyon

3rd - 64

Dan Truschellil

4th - 65

Paul Sena

5th – 69 m/c

Eric Hanson

6th - 69

Pete Packard

7th - 70

Ed Towles

8th – 72 m/c

Steve Estelle

9th - 72

Peter Fisk

10th - 72

Jeff Forhan

11th - 72

Jorge Fernendes-Sierra

*These top 10 President’s Cup participants are automatically entered into the Allied Net Championship at Wahconah CC on Sunday, August 10.

 

Open 2-Ball

July 11, 12, 13, 2003

 

Men’s Division

Gross

Net

1st Place – 68 m/c Joe Macutkeiwicz & Mike Macutkiewicz

1st Place – 57 m/c Jan Elovirta & Dennis Duquette

2nd Place – 68 m/c Doug Reed & Tim Sena

2nd Place – 57 Jeff Racz & Joe Flannigan

3rd Place – 68 m/c Ron Humphrey & Will Brown

3rd Place – 60 Peter Fisk & Doug Link

4th Place – 68 m/c Steve Delnickas & Allen Parker

4th Place – 62 Mike McGrath & Ed King

5th Place – 70 Greg Pease & Ron Humphrey

5th Place – 63 Joe Molta & Rich Winarski

6th Place – 71 m/c Tony Orefice & Chris Russo

6th Place – 64 m/c Jim Zanadski & Ed Towles

7th Place – 71 m/c Francis Mientka & Chris Kostek

7th Place – 63 m/c Harley Mason & Steve Smith

8th Place – 71 m/c Joe Hinchey & Bob Aronowicz

8th Place – 64 m/c Roger Bigelow & John Cox

 

Women’s Division

Gross

Net

1st Place – 76 Ellie Carver & Kathy Duguay

1st Place – 66 Phyllis Dassatti & Georgie Dana

 

 

Rolland’s Scramble

July 4, 2003

 

1st Place – 65

Rick Brown

Wayne Fisk

Shirley Savoy

Jane Wensley

 

2nd Place – 65

Doug Link

Doug Truschelli

Tommy Thompson

Lorriane Kerley

 

3rd Place - 66

Steve Magargal

Harley Mason

Cork Donovan

June Shaw

 

Flag Tournament

June 14th & 15th, 2003

Players use their handicap + par to see how far they can play the course.  Most winners played to 18 or a 19th hole.

 

1st Place – Jeff Racz - #19 greenside

2nd Place – Dennis Duquette - #19 fairway

3rd Place – Steve Magargal - #18 in the cup

4th Place – Joe Macutkiewicz - #18 - 3” from the cup

5th Place – Peter Fisk - #18 - 6” from the cup

6th Place – Dan Bishop - #18 - 20” from the cup

7th Place – Alison Lucey - #18 – 4’ from the cup

8th Place – Chuck Baker - #18 – back of green

9th Place – John Ryan - #18 greenside

 

Women’s Allied Scotch

June 10, 2003

 

Gross

Net

1st Place – 76

1st Place – 65

Kiyoko Mills (Berkshire Hills)

Marie Gay (Egremont)

&

&

Ellie Carver (GEAA)

Penny Rossi (Egremont)

 

 

2nd Place – 84

2nd Place – 65 ˝

Carolyn Bersaw (Egremont)

Sally Mitchell (Worthington GC)

&

&

Kelly Beaumert (Egremont)

Jane Wensley (Worthington GC)

 

 

3rd Place – 89

3rd Place – 70 ˝

Trish Kellar (Berkshire Hills)

Bev Lewis (Forest Park)

&

&

Ellie Persip (Berkshire Hills)

Judy Lepel (Forest Park)

 

 

4th Place – 93

4th Place – 73 ˝

Margaret Camin (CC of Pittsfield)

Georgie Dana (Worthington GC)

&

&

Judy Yuars (CC of Pittsfield)

Sue Fisk (Worthington GC)

 

 

 

Men’s Member-Guest

June 8, 2003

 

Gross

Net

1st Place

1st Place

Doug Reed/Tim Sena - 69

Mike Newman/David Young – 57

 

 

2nd Place

2nd Place

Gary Baker/Rich Rowe – 72

Art Gallagher/Joe Hough - 59

 

 

3rd Place

3rd Place

Aj Ruwet/Jeff Kager 73

Evan Mizrachy/Wes Goldberg - 61

 

Open Best of Four

June 1, 2003

 

Gross

Net

1st  65*

 1st 57*

John Ryan

Edgar Rodrigues

Fred Goerlach

Airel Maldenado

Kevin Sullivan

Mike Korpita

Jim St. Lawrence

Art Garrison

 

 

2nd    65

2nd  57

Don Macleod

Dick Dean

Al Lowe

Tom Garrity

Paul Marusek

Tom Matuzak

Gary Burt

Bruce Sniezek

 

 

3rd 67*

3rd 57

Mark Jemito

Stan Misiuk

Allen Parker

Mike Clark

Marty Willard

Jay Sniezek

Steve Delnickas

Leo Romanos

 

 

4th 67

4th 58

Joe Macutkiewicz

Doug Link

Abe Macutkiewicz

Dave Laplante

Mike Macutkiewicz

Ted Tiger

Steve Estelle

Bill Sheperdson

 

 

5th 68*

5th 60

Bill Patten

Mark Pizani

Dan Costa

Dick Pizani

Andy Hayes

Paul Roy

Bob Cheny

Ted Statura

 

* denotes match of cards

 

 

Opening Scramble

May 11, 2003

 

 

1st Place  (65)

2nd Place (65)

Steve Magargal

Ken Warren

Cork Donovan

Harley Mason

Jason Lemrise

Greg Kaminsky

Diane Magargal

Bev Bishop

 

 

 

3rd Place (65)

Closest to the Pin

Tony Bishop

#6

Jan Elovirta

Bob Wensley 38’8”

Connie Cross

Marsha Zebrowski 39’1”

Jessica Bishop

 

 

#15

 

Jan Elovirta 23’6”

 

Jane Wensley

 

 

 

 

Sadie Hawkins

May 18, 2003

 

Gross

Net

1st Place

1st Place

Peter Fisk & Alison Lucey       79

Dick Pulley & Janet Huxtable   60

 

 

2nd Place

2nd Place  

Doug Reed & Ann Pickrell       83

Doug Link & Phyllis Dassatti       62

 

 

3rd Place

3rd Place

Jeff Racz & Dee Racz       86

Dennis Duquette & Diane Duquette       62

 

 

 

Home